Co jest wymagane w pracy kasjera?

Obecnie możemy zaobserwować stały rozwój większych lub mniejszych miast oraz wsi. Powstają nowe punkty sprzedażowe, a co za tym idzie kolejne miejsca zatrudnienia. Właśnie dlatego w dzisiejszych czasach raczej nie ma problemu ze znalezieniem aktualnej oferty na powyższym stanowisku. Wiele osób zastanawia się, co jest wymagane w pracy kasjera? Niektórzy nie mają pojęcia, jakie są obowiązki doradców klienta. 

Co jest wymagane w pracy kasjera?

Praca kasjera wbrew pozorom jest bardzo wymagająca. Od sprzedawców oczekuje się zarówno kompleksowej obsługi klienta, dbania o ekspozycję towaru i cały sklep, a czasem nawet prowadzenia dokumentacji sklepowej. 

Kasjer – ogólne wymagania

Pierwszym z wymagań, który pojawia się w większości ogłoszeń jest ukończenie 18 roku życia. Kolejną bardzo ważną kwestią jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej.  Nie zawsze jest to warunek konieczny, ale z pewnością duży atut. Wiąże się ona z wieloma zadaniami, takimi jak dokonywanie korekt paragonów, wystawianie zwrotów oraz faktur. Ponadto dzięki użyciu tego urządzeniu, możliwe jest weryfikowanie utargu oraz dokonywanie odpowiednich raportów.

Od aplikantów wymaga się również znajomości branży, w której się porusza. Aby sprzedawca mógł skutecznie doradzać zainteresowanym, powinien znać się na specyfice produktów, które poleca. Do skutecznej pomocy w wyborze na pewno przyda się też umiejętność szybkiego rozpoznawania potrzeb kupujących.

Pracodawcy oczekują  również skrupulatności oraz samodyscypliny. Kasjerzy zazwyczaj pracują z innymi osobami, dlatego powinni oni umieć funkcjonować w zespołach oraz z łatwością dogadywać się ze współpracownikami.

W większych miastach coraz częściej można spotkać obcokrajowców. Dlatego też niektórzy pracodawcy oczekują od aplikantów znajomości języka angielskiego, przynajmniej na poziomie komunikatywnym.

Kasjerzy w kontaktach z klientami niejako reprezentują całą firmę, w której są zatrudnieni. W związku z tym, powinni oni pamiętać o uprzejmości oraz odpowiedniej postawie (schludny wygląd, uśmiech, prawidłowa mowa ciała).

Oczywiście, nie wszystkie z wymienionych oczekiwań są obowiązkowe. Jednak z pewnością okażą się dużym atutem i ułatwią znalezienie zatrudnienia. Dzięki temu pracodawcy nie będą musieli tracić czasu na szkolenie i wdrażanie pracownika od podstaw.

Charakterystyka pracy kasjera

Charakter pracy kasjera może przybrać dwie formy. Zależy ona od rodzaju firmy, w jakiej jesteśmy zatrudnieni. 

Pierwszą opcją jest zatrudnienie w dużym markecie. W takim miejscu zazwyczaj każdy pracownik ma z góry przypisane obowiązki, którymi zajmuje się cały dzień. W związku z tym, praca kasjera polega na obsłudze kasy fiskalnej oraz dbaniu o porządek na swoim stanowisku.

Możliwe jest również zatrudnienie w mniejszym sklepie. W takiej sytuacji zakres obowiązków nieco się różni od przedstawionych powyżej. Wówczas na zatrudnionej osobie spoczywa więcej zadań do wykonania. Są one bardziej różnorodne, dzięki czemu nie popada się w monotonię.

Czym zajmuje się kasjer? – obowiązki

Jak już wcześniej wspominaliśmy, obowiązki kasjera mogą ograniczyć się wyłącznie do  obsługi kasy fiskalnej oraz dbania o czystość na swoim stanowisku. Jednak zazwyczaj sprzedawca ma znacznie więcej zajęć. 

W mniejszych sklepach doradca klienta ma za zadanie również dbać o odpowiednią ekspozycję artykułów oraz zatowarowanie sklepu. Oznacza to, że pracownik musi sprawdzać, czy na półkach/wieszakach niczego nie brakuje. Zdarza się również, że kasjerzy muszą kontrolować terminy przydatności produktów. W wielu mniejszych sklepach sprzedawcy mają za zadanie kompleksową obsługę klienta oraz doradzanie im w wyborze odpowiedniego produktu. Dodatkowo kasjerzy muszą przygotowywać sklep pod akcje promocyjne, rozwieszać plakaty oraz ceny.

Cechy dobrego kasjera

Kasjer praktycznie cały czas pracuje z ludźmi, dlatego powinien mieć łatwość w nawiązywaniu pozytywnych relacji z nimi oraz być osobą komunikatywną. Ze względu na szeroki zakres obowiązków, sprzedawcy powinni umieć organizować czas podczas pracy, aby go maksymalnie wykorzystać. Zdarza się, że klienci są niezdecydowani i wymagający, więc kasjerzy powinni być pomocni i przede wszystkim cierpliwi

Kasjer – jakie wykształcenie?

Wiele osób zastanawiając się, co jest wymagane w pracy kasjera, zadaje sobie pytanie jakie powinien mieć wykształcenie. Zazwyczaj pracodawcy nie mają żadnych oczekiwań co do tej kwestii. Jeśli już, w ogłoszeniach pojawia się informacja o ukończeniu szkoły średniej, a czasem nawet podstawowej. Dla zatrudniających zdecydowanie ważniejsze jest doświadczenie oraz praktyczne umiejętności. Dlatego też warto zainwestować w specjalne kursy przygotowujące do pracy, bądź zwiększające kwalifikacje.

Kasjer – zarobki

Wynagrodzenie kasjerów zależne jest od firmy, w której pracują, stażu zatrudnienia oraz stanowiska. Średnie zarobki brutto kasjerów wahają się między 3 040 zł a 3 820 zł. Zdarza się, że pracodawcy oferują premie pieniężne, których wysokość jest powiązana z miesięcznym utargiem.