Dlaczego warto wybrać szampon bez SLS?

SLS jest substancją, która odpowiada za odpowiednie spienianie kosmetyków. Znaleźć ją można nie tylko w szamponach, ale także żelach pod prysznic, płynach do kąpieli czy też pastach do zębów. Stąd też wydawać by się mogło, że idealny szampon powinien zawierać SLS w swoim składzie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że substancja ta nie cieszy się wśród kosmetologów dobrą opinią.

Jak sprawdzić, czy szampon do włosów zawiera SLS?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że SLS może mieć drażniący wpływ na skórę głowy, zwłaszcza u osób wrażliwych na jego działanie. Negatywne efekty pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy substancja oddziałuje na skórę głowy przez dłuższy czas.

Pomimo tego że badania laboratoryjne dowodzą, że SLS jest substancją dość bezpieczną, to jednak wiele osób decyduje się na szampon bez SLS. W Internecie znaleźć można wiele opinii twierdzących, że substancja ta może wykazywać właściwości rakotwórcze i toksyczne. Tymczasem mity te zostały obalone przez niezależne badania.

Osoby, które chcą kupić szampon bez SLS, powinny dokładnie czytać etykietki kosmetyków. Informacja o zawartości w produkcie tego kontrowersyjnego dodatku umieszczona jest na etykiecie. Warto pamiętać o tym, że SLS może być w składzie produktu opisane również jako SDS czy też SS.

Czy warto unikać STS?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najlepszym wyborem zawsze będzie szampon bez SLS. Jednak te osoby, które niekoniecznie są do niego przekonane, zastanawiają się, czy SLS naprawdę jest substancją tak szkodliwą, jak się to przedstawia w internecie.

Mimo tego że SLS może wykazywać nieco drażniące działanie w stosunku do skóry głowy, to jednak producenci szamponów dodają do nich substancje, które mają za zadanie je łagodzić. Śmiało można więc powiedzieć, że ewentualny negatywny wpływ na skórę głowy będzie naprawdę minimalny. Te osoby, które borykają się ze skórą wyjątkowo wrażliwą, alergiczną czy też atopową, mogą odczuwać swędzenie i wyraźnie podrażnienie.

W przypadku takich osób zdecydowanie najlepszym wyborem będą kosmetyki naturalne, w których nie ma śladu SLS.

Co warto wiedzieć o SLS w szamponach?

Wiele osób kupujących szampony zwraca uwagę na to, jak spieniają się one na skórze głowy. Jeśli ilość piany podczas mycia włosów jest naprawdę spora, można być niemal pewnym, że w składzie szamponu znajduje się SLS.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na producentów ograniczenie odnośnie ilości dodawanego do szamponu sls. Może być to maksymalnie jeden procent w stosunku do składu całego preparatu.

Szampon bez SLS nie sprawdzi się w przypadku osób, które często olejują włosy. Naturalne oleje co prawda pozytywnie wpływają na kondycję włosów, jednak usunięcie ich nadmiaru wcale nie jest takie łatwe, jeśli dysponuje się łagodnym, naturalnym kosmetykiem. Szampony z dodatkiem SLS doskonale się pienią, wykazując fantastyczne właściwości myjące.

Podsumowując, nie ma żadnych wyników badań, które świadczyłyby o tym, że SLS rzeczywiście jest szkodliwy i stanowi zagrożenie dla zdrowia.