Odżywki białkowe dla każdego

Jeśli jesteś pasjonatem fitnessu i chcesz pracować nad rozwojem masy mięśniowej, prawdopodobnie zastanawiasz się nad braniem suplementów białkowych. Wiesz zapewne, że białko jest kluczowym składnikiem naszego ciała — więc to nic dziwnego, że na siłowni ludzie rozpoczynają trening od sięgnięcia po koktajl proteinowy.

Ale czy ten suplement jest naprawdę konieczny? A może odżywki białkowe to tylko kolejny przereklamowany produkt w świecie fitness? W tym tekście zbadamy powody, dla których suplementy białkowe mogą być warte rozważenia jako część Twojej diety.

Czym jest białko?

Białko jest niezbędnym makroskładnikiem, który jest wymagany przez ludzki organizm do wykonywania wielu funkcji – w tym do tworzenia enzymów, neuroprzekaźników i innych cząsteczek, które pomagają naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. 

Jedną z najbardziej znanych funkcji białka jest jednak jego zdolność do budowy i naprawy komórek i tkanek w naszym ciele. To sprawia, że jest to ważny składnik odżywczy dla utrzymania i budowania masy mięśniowej. Podobnie jak inne ważne suplementy diety, znajdziesz je w sklepie Sport Max – Odżywki białkowe są bardzo przydatne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Ile białka potrzebujemy dziennie?

Ilość białka, którą przeciętna osoba potrzebuje na co dzień, różni się w zależności od kilku czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności. Jednak zalecane dzienne spożycie (RDA) jest ustalone na poziomie 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że osoba o wadze 75 kg potrzebuje około 60 gramów białka dziennie, natomiast osoba o wadze 100 kg potrzebuje około 80 gramów białka dziennie.

Białko dla sportowców

Przeciętna osoba może nie potrzebować dodatkowej porcji białka, sportowcy i aktywni dorośli mogą wymagać więcej białka, aby wspierać utrzymanie i wzrost mięśni – od 20 do nawet 100% zalecanej dawki. Chociaż możliwe jest uzyskanie tego dodatkowego białka ze źródeł żywności, wielu sportowców sięga zamiast tego po suplementy białkowe. Często ma to sens — więcej jedzenia to więcej cukrów i tłuszczów, które nie sprzyjają rozwojowi fizycznemu, i zamiast tego można uzupełnić swoją dietę białkiem serwatkowym.

Białko serwatkowe to wyciąg z serwatki — płynu powstającego przy produkcji sera. Takie białko jest wysoce przyswajalne przez nasz organizm, a proszek białkowy stanowi niemal czyste proteiny. Warto sięgnąć po ekstrakt WPA — SPORT MAX oferuje wysokiej jakości preparaty acidofilne, to znaczy takie, które łatwo się trawią oraz są znacznie mniej alergiczne.

Choć wiele preparatów białkowych na rynku powstało jako ekstrakt z serwatki, to jednak suplementy białkowe mogą też przydać się weganom i wegetarianom, albo osobom w czasie rekonwalescencji. Dla alergików i osób o innych wymaganiach dietetycznych przygotowaliśmy też białko bezglutenowe – w sklepie Sport Max znajdziesz wszystkie rodzaje niezbędnych odżywek.

Im bardziej intensywne treningi, tym więcej białka potrzebujesz dla swojej masy mięśniowej — i możesz nie być w stanie uwzględnić tego w swojej diecie, bez pomocy dietetyka sportowego. Suplementy białkowe, takie jak białko serwatkowe lub wegańskie zamienniki, zapewniają wygodny i skuteczny sposób, abyś mógł dodać białko do swojej diety.

Materiał zewnętrzny