Zajęcia dodatkowe

Jesteś dumnym rodzicem dzieci w wieku szkolnym. Są dobrymi uczniami, uważają na lekcjach, robią notatki, odrabiają zadania domowe i przygotowują się do sprawdzianów oraz kartkówek. Zdajesz sobie jednak sprawę, że w dzisiejszych czasach to może być za mało. Większość dzieci Twoich krewnych i znajomych uczęszcza przecież na szereg zajęć dodatkowych. A jest ich do wyboru naprawdę sporo!

Po pierwsze, wszelkiej maści zajęcia muzyczne: nauka śpiewu, nauka gry na skrzypcach, nauka gry na pianinie, fortepianie, flecie, gitarze… Możliwości jest wiele. Po drugie, różnego rodzaju zajęcia sportowe. Tutaj oferta jest chyba jeszcze szersza. Mamy więc oczywiście popularne dyscypliny drużynowe, a więc piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę czy hokej.

Sporą popularnością cieszy się też tenis, badminton i ping-pong, zwany też tenisem stołowym. Coraz większą popularnością cieszą się też sporty walki, wśród nich te znane już od lat, takie jak karate, judo czy boks, ale też te, które dopiero niedawno zaczęły zyskiwać na popularności, jak chociażby capoeira czy boks tajski. Na granicy muzyki i sportu znajdziemy przeróżne dziedziny tańca, który od jakiegoś czasu cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością.

Oprócz rodzajów tańca znanych od pokoleń, jak chociażby taniec klasyczny (balet), taniec towarzyski czy tańce ludowe, mamy do wyboru również taniec nowoczesny, jazzowy czy przeróżne rodzaje tańców latynoamerykańskich (jak chociażby samba i rumba). Jeśli uznamy, że nauka gry na skrzypcach, piłka nożna i balet to za mało, skierujemy się zapewne w stronę przeróżnych kursów językowych.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko opanuje języki obce na stosownym poziomie (niezbędnym do funkcjonowania we współczesny, zglobalizowanym świecie), raczej nie możemy polegać wyłącznie na szkole. W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam nauczyciele prywatni, korepetytorzy i liczne szkoły językowe, obecne już nie tylko w dużych miastach, ale również w wielu mniejszych miejscowościach.

Pomogą powtórzyć gramatykę, poszerzyć zakres słownictwa, rozumienie ze słuchaczy czy płynność wypowiadania się – a wiec wszystkie te rzeczy, na które w czasie lekcji szkolnych może po prostu zabraknąć czasu (zwłaszcza, jeśli klasa jest dość liczna). Podsumowując: w kwestii zajęć dodatkowych mamy naprawdę szerokie pole do popisu.

Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić. Żeby w życiu naszego dziecka królowała nie tylko nauka gry na skrzypcach, balet i język niemiecki, ale też zabawa i odpoczynek, niezwykle potrzebne każdemu młodemu organizmowi.