Miesiączka – jak przez nią przebrnąć?

Menstruacja to ciężki czas dla każdej kobiety. W czasie okresu nasze samopoczucie pogarsza się, do tego w wielu wypadkach dochodzą ciężkie bóle brzucha i konieczność częstych wizyt w toalecie. W czasie miesiączki warto zadbać o odpowiednie środki higieniczne. Podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne – co wybrać?


Najpopularniejszym wyborem są oczywiście podpaski. Ich grubość, stopień chłonności i kształt należy dobrać ze względu na obfitość występującego krwawienia. Najpopularniejsze podpaski to te ze skrzydełkami – takie rozwiązanie świetnie chroni bieliznę przed przypadkowym zabrudzeniem. Na noc warto zaopatrzyć się w większe podpaski, które pozwolą nam przespać noc bez konieczności wizyt w toalecie.


Drugim, najbardziej popularnym środkiem higienicznym po podpaskach są tampony. Stosowanie tamponów budzi wiele kontrowersji – zwłaszcza u młodych dziewczyn, które nie mają jeszcze doświadczenia w temacie miesiączkowania. Fora internetowe roją się od strasznych historii o szkodliwości tamponów. To prawda, że w sporadycznych przypadkach tampony mogą szkodzić, jednak przypadki takie odnotowuje się bardzo rzadko. Odpowiednio dobrane tampony i ich regularne wymienianie nie powinno przysporzyć nikomu kłopotów. Tampony są też dyskretniejsze, zajmują miej miejsca, dopasowują się do ciała i nie powodują powstawania przykrych zapachów.


Nowością na rynku są kubeczki menstruacyjne. Metoda jest nadal mało znana, jednak z miesiąca na miesiąc jej popularność rośnie w siłę. Kubeczki menstruacyjne to produkt wielorazowego użytku, który przy odpowiednim użytkowaniu posłuży kobiecie ładnych kilka lat. Najzwyklejsze kubeczki to wydatek rzędu 40zł i można je kupić w popularnych drogeriach. Produkt ten jest wykonany z cienkiego, medycznego silikonu i jak jego nazwa wskazuje – ma on kształt małego kubeczka. Kubeczek ten umieszcza się wewnątrz pochwy – przypomina to stosowanie tamponów – z tą różnicą, że po kilku godzinach kubeczek usuwa się, a jego zawartość po prostu wylewa do toalety.

Po zakończonej menstruacji kubeczek myje się i wyparza – i tak przez wiele następnych cykli miesiączkowych. Kubeczki menstruacyjne to nie tylko duża oszczędność, ale też wygoda i dbanie o środowisko – pomyśl ile tamponów i podpasek musiałabyś zużyć przez te kilka lat, kiedy używasz kubeczka?


Stosowanie tamponów, podpasek czy kubeczka menstruacyjnego – warto wypróbować każdą z tych metod, żeby znaleźć najwygodniejszą dla siebie samej. Oczywiście metody te można stosować zamiennie, wedle własnych potrzeb i uznania.