W okresie jesienno-zimowym często skarżymy się na gorsze samopoczucie (łzawienie oczu, katar, kaszel). Często przyczyna jest prozaiczna: brak odpowiedniego nawilżenia powietrza. Aby temu zapobiec warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ale jaki nawilżacz powietrza kupić? Obecnie na rynku możemy znaleźć nawilżacze tradycyjne, parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
Nawilżacze tradycyjne są niewątpliwie najtańsze ale ich działanie pozostawia wiele do życzenia.
Są to pojemniki (najczęściej ceramiczne), które po napełnieniu wodą wieszamy na kaloryferze. Ich minusem jest to, iż musimy pamiętać o napełnianiu wodą, są mało efektywne i działają tylko wtedy, gdy kaloryfery mocno grzeją.
Nawilżacze parowe wytwarzają parę w wyniku podgrzania wody do odpowiednio wysokiej temperatury. Są bardzo wydajne, lecz zużywają dużo energii elektrycznej i istnieje w ich przypadku możliwość poparzenia. Nie są przez to polecane do domu, w którym mieszkają dzieci, zwłaszcza małe. Są za to tanie i dość ciche. Obecnie z uwagi na niebezpieczeństwo poparzenia rzadko wybierane.
Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają parę w wyniku rozbicia cząstek wody przy użyciu ultradźwięków. Są one ciche i energooszczędne. Mogą nie sprawdzać się w domu gdzie mieszkają zwierzęta, ponieważ wytwarzane przez nie dźwięki mogą je stresować i wywoływać nadpobudliwość i nerwowość. Można znaleźć urządzenia stosunkowo tanie ale należy liczyć się z koniecznością wymiany elektrod czy filtrów do demineralizacji wody (w zależności od modelu). Wytwarzają również dużą ilość mgiełki, która jest wyrzucana na niewielką odległość powodując często wytwarzanie się „rosy” w okolicach nawilżacza.
Jednocześnie w przypadku większych pomieszczeń powietrze w odległych miejscach nie będzie nawilżone. Taki sposób powstawania pary wiąże się również z powstawaniem osadów mineralnych w postaci białego nalotu widocznego zazwyczaj na meblach. Nawilżacze te są często wyposażone w jonizatory powietrza oraz są zdalnie sterowane za pomocą pilota. Mogą również mieć wbudowany czujnik wilgoci, dzięki temu po uzyskaniu zadanej wartości urządzenie samoczynnie wyłączy się.
Nawilżacze ewaporacyjne nawilżają powietrze sposób najbardziej naturalny i najzdrowszy. Ich zasada działania oparta jest na odparowaniu wody ze specjalnego wkładu. Dzięki specjalnym matom filtracyjnym powietrze zasysane z otoczenia jest oczyszczane z kurzu i brudu. Są energooszczędne, ciche i stosunkowo tanie. Należy w nich wymieniać co jakiś czas maty oraz elektrody. Są przy tym bardzo wydajne.