Jak żywić psa po sterylizacji?

Sterylizacja to bardzo nieprzyjemny zabieg, a pies przez długi czas dochodzi do siebie. W tym okresie wymaga szczególnej opieki i uwagi. Należy również dobrać mu odpowiednią, zbilansowaną dietę. Jak to zrobić? Wraz ze specjalistami ze sklepu internetowego dolina-noteci.pl, wskazujemy na najważniejsze zasady.

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja nazywana jest inaczej kastracją. To zabieg, polegający na usunięciu narządów rozrodczych. U samców usuwa się więc jądra, a u samic wycina jajniki oraz ewentualnie macicę. Dzięki temu zabiegowi możemy mieć pewność, że suczka nie zajdzie w ciążę i nie będzie miała potomstwa. Poza tym nigdy nie wejdzie w okres rui, a wszyscy właściciele psów i kotów wiedzą, jak problematyczny potrafi być ten czas. Sterylizacja ma jednak pewne skutki uboczne. W szczególności zwierzę ma po nim tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Ważne jest zatem znalezienie dla niego odpowiedniej – zdrowej i zbilansowanej – diety. Specjalistyczną karmę dla psów po sterylizacji znajdziesz między innymi na stronie dolina-noteci.pl.

Dlaczego psy tyją po sterylizacji?

Sterylizacji dokonuje się najczęściej u młodych psów, mniej więcej 7-10 tygodniowych. Niewykluczone jest jednak przeprowadzenie tego zabiegu i w późniejszym okresie, a nawet po pierwszej ciąży zwierzaka. Dlaczego psy najczęściej tyją po operacji sterylizacji? Ta tendencja związana jest ze zmniejszeniem działania hormonów płciowych. W konsekwencji tego zjawiska potrzeby energetyczne psa spadają o mniej więcej 20 procent. Serwując swojemu pupilowi nadal dotychczasową porcję jedzenia, bezpośrednio przyczyniamy się zatem do jego nadwagi. Z kolei zbyt duża masa psa może prowadzić do groźnych chorób, w tym problemów z krążeniem, cukrzycy, a przy dużej nadwadze również problemów ze stawami.

Jak żywić psa po sterylizacji?

Po zabiegu sterylizacji konieczne jest zatem dobranie odpowiedniej diety. W sklepach specjalistycznych znajdziemy zarówno suche, jak i mokre karmy, dedykowane psom kastrowanym i sterylizowanym. Należy jednak przestrzegać reguł, wskazanych na opakowaniu produktu oraz wyszczególnionych na stronie internetowej producenta. Trzeba trzymać się określonej tam dawki. Wówczas dostarczymy naszemu pupilowi odpowiedniej liczby kalorii oraz ilości niezbędnych składników odżywczych. Specjalistyczną karmę dla psów po sterylizacji oferuje między innymi sklep internetowy dolina-noteci.pl. Jeżeli w zakresie żywienia psa masz natomiast jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, najlepiej skonsultuj się ze swoim weterynarzem albo specjalistami, pracującymi w sklepie z karmą dla zwierząt.