Jak kolory wnętrz wpływają na nasze samopoczucie?

Niezależnie od tego, kogo zapytamy, każdy z nas będzie w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie o swój ulubiony kolor. Podobnie jest z kolorami, których nie lubimy. Jest to jednak kwestia gustu, która dotyczy każdego człowieka indywidualnie. Z drugiej strony jest też ogólny wpływ, jaki konkretne kolory mogą mieć na nasze samopoczucie. Podział kolorów na ciepłe i zimne, jasne czy ciemne jest ogólnie znany, jak jednak ich wykorzystanie w wystroju wnętrz wpływa na odbiór takiego projektu? Czy dobór konkretnych barw może odbić się na tym, jak czujemy się w takim wnętrzu?

Czy kolory mogą oddziaływać na nasze samopoczucie?

To, jak odbieramy dany kolor będzie oczywiście zależało od naszego gustu – nawet jeżeli wypełnimy pomieszczenie najbardziej uspokajającą barwą, nie zadziała ona na nas relaksująco, jeśli po prostu jej nie lubimy. Postrzeganie pewnych kolorów uwarunkowane jest też kulturowo – w niektórych kulturach różne barwy mogą nabierać zupełnie innego znaczenia. Jeśli jednak chodzi o podstawowy wpływ kolorystyki wnętrza na samopoczucie, bazuje on na wykorzystaniu ciepłych i zimnych kolorów w pomieszczeniach – przyjmuje się, że im cieplejszy kolor, tym bardziej pobudzająco działa. Ma to bezpośrednie przełożenie na to, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się konkretna gama kolorystyczna – na przykład intensywne czerwienie czy pomarańcze mogą zostać wykorzystane w salonie, jednak w sypialni zdecydowanie lepiej sprawdzą się chłodniejsze barwy, jak błękit lub neutralna biel, które pomogą stworzyć spokojny klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Jak wybierać gamę kolorystyczną aranżacji wnętrz?

Wybierając gamę kolorystyczną do aranżacji naszego wnętrza, warto więc kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale też atmosferą, na jakiej nam zależy. Szczególnie istotne jest uwzględnienie przeznaczenia danego pokoju – sypialnie wymagają zupełnie innych warunków niż kuchnia, gabinet czy salon. O wpływie kolorów trzeba pamiętać też, urządzając pokój dla dziecka. W takich projektach często wykorzystywane są wyraziste kolory, które mają nadać wnętrzu dziecięcego charakteru – warto jednak pamiętać, że taki pokój poza miejscem do zabawy, jest przede wszystkim sypialnią, musi więc znaleźć się w nim miejsce także na relaksującą atmosferę.

Najważniejsze jest jednak to, że dobieranie kolorystyki projektu pod kątem wpływu barw na samopoczucie wcale nie ogranicza naszych możliwości związanych z wyborem mebli i dodatków. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo różnorodnych rozwiązań, które pozwalają na tworzenie wnętrz w każdym stylu. Niezwykle popularne są na przykład meble białe, które świetnie odnajdą się w każdym wnętrzu – jak te oferowane na niziohome.pl, a także mnóstwo pięknych i dekoracyjnych dodatków, dzięki którym w stworzonej przez nas przestrzeni będziemy czuli się po prostu dobrze.

Kolory we wnętrzach – jaki mają wpływ?

Każda barwa ma swój własny charakter i konkretne zastosowanie, poniżej podajemy kilka przykładów wpływu konkretnych kolorów na samopoczucie:

  • Czerwony: to kolor bardzo pozytywny, który poprawia samopoczucie. Działa jednak pobudzająco, dodaje energii, nie sprzyja więc odpoczynkowi.
  • Biały: biel to barwa bardzo neutralna, która jest często wykorzystywana we wnętrzach ze względu na wrażenie czystości i świeżości, jakie pozostawia, ale też na swoje uspokajające działanie.
  • Zielony: to kolor przede wszystkim uspokajający, pozwalający na rozładowanie stresu. Budzi jasne skojarzenia z naturą, co pomaga w stworzeniu relaksującego klimatu, pozytywnie wpływa także na oczy, ponieważ działa odprężająco.

Jasno widać więc, że kwestia kolorystyki nie decyduje tylko o tym, jak zaaranżowane wnętrze prezentuje się pod kątem estetycznym, ogromny wpływ ma również na nasze odczucia związane z przebywaniem w takich pomieszczeniach. Niezwykle ważne jest jednak również pamiętanie, że każda z wspomnianych powyżej barw dostępna jest w różnych odcieniach, a te mogą znacznie zmieniać ich wpływ – jaskrawy róż wywiera przecież zupełnie inne wrażenie niż róż pudrowy czy pastelowy, warto więc uwzględnić tę informację w swoim projekcie.