Stres – jak sobie z nim radzić?

Brak apetytu, konwulsyjne objadanie się, zaburzenia snu, nerwice, depresja – to tylko niektóre skutki będące wynikiem długotrwałego stresu. Życie współczesnego człowieka obarczone jest ciągłym napięciem. Stresuje nas sytuacja finansowa, nielubiana praca, szkoła, a nawet sytuacja mieszkaniowa. Stres w niedużych dawkach nie jest szkodliwy – mobilizuje nas do działania i daje zastrzyk adrenaliny. Czasem jednak poziom stresu jest na tyle duży, że uniemożliwia nam poprawne funkcjonowanie.

Co najlepsze na stres? Tak naprawdę nie istnieje jeden złoty środek, który uwolni nas od stresu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odciąć się od czynnika wywołującego negatywne emocje. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nie każdego stać na wyprowadzkę z dnia na dzień czy rzucenie znienawidzonej posady, kiedy na biurku piętrzą się rachunki i raty kredytowe wymagające niezwłocznego opłacenia.

Co w takim wypadku? Na początek możesz spróbować naturalnych metod – relaksacja, joga i spacer po lesie sprawią, że wyciszysz się i choć na chwilę odseparujesz od stresujących czynników.
W stresujących sytuacjach i problemach z zasypianiem możesz także sięgnąć po naturalne zioła. Melisa, kozłek lekarski, chmiel, lawenda, waleriana – to zioła, które pomogą Ci się rozluźnić i uspokoić. Jeśli powyższe metody zawiodą spróbuj leków dostępnych w aptece bez recepty. Są niedrogie i posiadają naturalne składniki w skoncentrowanych dawkach, dzięki czemu przynoszą ukojenie w bezpieczny dla organizmu sposób.


W wielu przypadkach naturalne metody, suplementy i zioła skutecznie redukują stres. Są jednak ludzie zmęczeni zadawaniem ciągłego pytania – co najlepsze na stres? Dla ludzi takich większość dostępnych w aptekach środków bez recepty jest nieskuteczna. Czasem poziom stresu jest tak duży, że nie pomagają już naturalne substancje i polecane na forach internetowych sposoby na stres. W takim wypadku może się okazać, że konieczna jest wizyta u specjalisty.

Czasem przyczyną naszych problemów mogą być niezdiagnozowane choroby, które wymagają szybkiego leczenia. Coś co wydaje Ci się efektem nieustającego stresu może by po prostu zaburzeniem hormonalnym, nerwicą lub co gorsza – zaawansowaną depresją, a w takich wypadkach niestety nie pomożesz sobie samemu.


Bez względu na poziom doznawanego stresu musisz dążyć do jego zminimalizowania. Zakup nowego mieszkania czy zmiana pracy wymagają czasu, ale są do zrealizowania niemal dla każdego z nas. Przemyśl, co jest przyczynną Twojego stresu, a następnie wyznacz sobie kroki i cele, dzięki którym prędzej czy później wyeliminujesz ze swojego życia stres i napięcie.