Kupno akcji na giełdzie

Giełda osobom początkującym może wydawać się naprawdę skomplikowana – akcje, obliczenia matematyczne, inwestycje… Jednak czy to rzeczywiście jest czarna magia i potrzeba naprawdę specjalistycznej wiedzy, aby zdecydować się na kupno akcji na giełdzie? Na czym polega ta zabawa i czy warto w nią inwestować?

Po pierwsze i najważniejsze – musisz się zastanowić, czy faktycznie chcesz zainwestować. To pytanie może wydawać się dziwne, ponieważ jeśli jesteś już zainteresowany tym zagadnieniem, to owszem, chcesz inwestować na giełdzie. Jednak musisz mieć świadomość, że inwestycja wcale nie musi się zwrócić ani zaprocentować, a zainwestowane pieniądze mogą zostać ulokowane w złym miejscu. Jeśli Twoje wydatki „na życie” zostały porządnie obliczone i okazało się, że masz jakieś zaskórniaki, którymi można zaryzykować, to ewentualna strata pieniędzy nie będzie aż tak bolesna. Jednak w dalszym ciągu musisz mieć świadomość, że takie ryzyko istnieje.

Przyjmijmy, że jesteś już zdecydowany i chcesz podjąć swoje pierwsze kroki na giełdzie. Co powinieneś zrobić? Na pewno założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim. Oczywiście należy mieć skończone 18. lat, by móc taki rachunek założyć. Kiedy już posiadasz swój indywidualny rachunek (przypomina to nieco konto w banku), możesz wpłacić swoje pieniądze. Eksperci zalecają, by na samym starcie nie inwestować zbyt dużych kwot, a spróbować swoich sił na nieco drobniejszych.

A co z samym kupnem akcji? W pierwszej kolejności trzeba złożyć odpowiednie zlecenie. Można to oczywiście w dzisiejszych czasach zrobić przez Internet. Jeśli chodzi o kupno, polega ona to na tym, że inwestor za swoje pieniądze kupuje akcje. Natomiast jeśli interesuje kogoś sprzedaż, to działa w odwrotną stronę – posiada ta osoba jakieś akcje, które odsprzedaje za gotówkę. Po pewnym czasie wartość kupionej akcji może wzrosnąć lub zmaleć. Jeśli odsprzedamy akcję po wyższej cenie, niż ta, którą zainwestowaliśmy w kupno akcji – jesteśmy na plusie i zarabiamy. Oczywiście istnieje scenariusz, w którym wartość akcji spada, a wtedy niestety jesteśmy stratni. Jest to jednak ryzyko wpisane w chęć zarobku na giełdzie.

A jakich rzeczy powinna unikać każda osoba, która chce inwestować na giełdzie? Jest kilka czynników, na które warto zwracać uwagę. Mimo że ryzyko strat zawsze istnieje, można je w pewien sposób zminimalizować. Na przykład tak zwany owczy pęd nie jest dobrym pomocnikiem. Inwestując na giełdzie powinieneś wykazać się także cierpliwością. W dodatku należy liczyć się z tym, że giełda pochłania nie tylko finanse, ale także czas – zaangażowanie w znajomość rynku bywa konieczne.