Małe kotki, szczeniaczki wesoło merdające ogonem czy puchate króliczki to przesłodkie zwierzęta. Żadnego rodzica nie powinien dziwić fakt, że prędzej czy później jego dziecko poprosi o własnego zwierzaka. Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na posiadanie psa lub kota? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy maluch sam wykonuje swoje obowiązki.
Twojemu dziecku brak jest systematyczności, w jego pokoju jest ciągły bałagan i nieustannie musisz mu przypominać o odrobieniu lekcji? Prawdopodobnie nie jest ono gotowe na posiadanie zwierzaka. Zwierzęta domowe wymagają nie tylko naszej miłości, ale też systematycznej opieki – karmienia, wyprowadzania na spacer i wizyt u weterynarza.
Jeśli jesteś zdania, że Twoje dziecko nie będzie potrafiło zaopiekować się psem lub kotem obiecaj mu, że powrócicie do tematu, kiedy dziecko będzie starsze. Kiedy Twoje dziecko będzie starsze i bardziej odpowiedzialne możesz kupić mu zwierzaka lub przygarnąć go ze schroniska. Pierwszy zwierzak powinien być mniej skomplikowany w „obsłudze”. Dobrym pomysłem będzie kot. Pamiętaj jednak, że opieka nad kotem rasowym wymaga znacznie więcej wysiłku i pieniędzy aniżeli opieka nad typowym dachowcem.
Kot rasowy wiąże się z zakupem specjalistycznej karmy, wyczesywaniem sierści i drogimi wizytami u weterynarza. Z kolei dachowiec nie potrzebuje do szczęścia wiele – wystarczy miska mleka, karma z marketu, kuweta i ciepły kącik blisko kaloryfera. Dodatkowo dachowiec może wyjść na spacer sam, może chodzić własnymi ścieżkami i nie zostanie schwytany przez przypadkowych ludzi. Jeśli Twoje dziecko upiera się, że chce puchatego, norweskiego kota albo persa możesz mu obiecać, że zastanowisz się z czasem nad tą propozycją.
Może za kilka miesięcy dojdziesz do wniosku, że maluch jest na tyle odpowiedzialny, że opieka nad kotem rasowym nie będzie stanowić problemu?
Kot, świnka morska, rybka i chomik to jedne z łatwiejszych w „obsłudze” zwierząt – będą one idealne na początku przygody ze zwierzętami. Niestety wiele maluchów wybiega marzeniami nieco dalej i upiera się, że chce posiadać psa. Psy to prawdziwi przyjaciele i świetni towarzysze, ale wymagają też od nas dużo więcej uwagi. Spacery kilka razy dziennie, zabawy, karmienie, kąpanie, czesanie – dziecko będzie musiało wykonywać całą masę czynności.
Zanim zdecydujesz się na zakup psa zalecamy dziecku zaopiekować się przez jakiś czas psem sąsiadów lub dziadków – wtedy maluch przekona się czy chce poświęcać zwierzęciu aż tyle uwagi, a Ty będziesz miał okazję sprawdzić czy dziecko jest już gotowe na posiadanie własnego psa.