W jaki sposób są realizowane połączenia komórkowe za granicą? Wszyscy wiemy, że aby wykonać połączenie za pomocą telefonu komórkowego, niezbędne jest najpierw połączenie się go z lokalnym systemem telefonii komórkowych, realizowanym poprzez zbiór odbiorników, nadajników i stacji transmisyjnych. Takie urządzenia są oczywiście zlokalizowane na terenie kraju, w którym wykupiliśmy abonament i należy do naszego operatora.
Co jednak w przypadku, gdy wyjeżdżamy za granicę i chcemy dalej korzystać z naszego telefonu? Jak wiemy, nasz operator działa z reguły tylko lokalnie i dlatego nie posiada swoich stacji za granicą. Czy w takim wypadku nasz telefon jest tam raczej bezużyteczny? Nic bardziej mylnego, gdyż telefony komórkowe są tak skonstruowane, że mogą łączyć się z dowolną stacją, zlokalizowaną także w innym kraju. Oczywiście co do zasad i opłat za korzystanie z takiej stacji muszą dogadać się poszczególni operatorzy, czyli w tym przypadku zarówno operator, z którym podpisaliśmy umowę, jak i operator, do którego sieci będziemy się logować.
Jeśli takiej umowy nie ma, to oczywiście żadnego połączenia nie będziemy mogli zrealizować. Na szczęście współpraca w poszczególnych krajach takich operatorów jest dość duża, a przyczyną jest oczywiście możliwość zapewnienia jak największego komfortu swoim klientom, którzy często wyjeżdżają za granicę i istotne jest dla nich to czy mogą wykonywać tam połączenia komórkowe.
Jest to szczególnie przydatna usługa dla biznesmenów i podróżników, dla których kraj macierzysty nie jest lokacją na stałe. Usługa polegająca na korzystaniu z naszego telefonu za pomocą infrastruktury z innych krajów nazywa się roaming. Jak w takim przypadku prezentuje się relacja opłat za roaming a połączenia międzynarodowe? We współczesnym świecie, gdzie granicę się zacierają, takie opłaty rzadko kiedy istnieją. Przykładem jest Unia Europejska, która zniosła opłaty za roaming na jej terenie, dla krajów członkowskich.
W pozostałych miejscach ta sytuacja wygląda różnie i często trzeba uiścić dodatkową opłatę za minutę połączenia telefonu w innej sieci niż macierzysta. Ta stawka nie jest jednakowa i jest uzależniona od tego, gdzie odbywa się połączenie i w jakiej sieci posiadamy telefon.
Obecnie nie są to już wysokie kwoty, jak jeszcze dziesięć lat temu, ale nadal trzeba uważać, żeby nie nabić zbyt dużego rachunku. Najlepiej, jeśli nasze rozmowy za granicą będą krótkie i rzeczowe, gdyż musimy pamiętać, że każda minuta jest droższa niż w domu. Tak więc odpadają wielogodzinne pogadanki przez telefon ze znajomymi.