Awizo – czyli gdzie jest mój list polecony?

Zasady i reguły którymi kieruje się Poczta Polska nie są do końca jasne i zrozumiałe dla wszystkich. Zwłaszcza informacje dotyczące listów poleconych mogą być problematyczne.


„Dostałem awizo – gdzie jest mój list polecony?” – tego typu pytania często zadają sobie osoby, które rzadko korzystają z usług Poczty Polskiej. Nie każdy wie gdzie może odebrać swój list polecony, a przecież jest to informacja niezwykle istotna. Co ciekawe, tego typu problemy mogą mieć także osoby otrzymujące listy polecone często, a nawet bardzo często.


W sytuacji w której ktoś wyśle nam list polecony, a listonosz podczas swojej pracy nie zastanie nas w domu – zostawi w skrzynce na listy tzw. awizo. Awizo to powiadomienie o wizycie listonosza, który nie zastał nas w domu. Takie awizo zawiera dokładne informacje gdzie jest nasz list polecony oraz kiedy można go odebrać ze wskazanej placówki.


Dostałem awizo – gdzie jest mój list polecony? To proste – listy polecone odbiera się we wskazanych placówkach Poczty Polskiej. Trzeba jednak pamiętać, że otrzymany list nie będzie tam na nas czekał w nieskończoność, taka usługa ma swój termin ważności. Na awizo powinna znajdować się informacja dotycząca daty do której możemy nasz list odebrać. Przeważnie list jest przechowywany przez 7 dni. Po odbiór listu należy zgłosić się w tym czasie wraz z otrzymanym awizo, bo to na podstawie otrzymanego zawiadomienia zostanie nam wydany nasz list polecony.


„Nie odebrałem listu w ciągu 7 dni – gdzie jest mój list polecony?”. Jeśli w określonym czasie nie odbierzemy listu, listonosz podejmuje kolejną próbę dostarczenia nam listu do domu. Jeśli znów nie zastanie nas w domu, zostawi w skrzynce tzw. powtórne awizo. Powtórne awizo wydłuża okres przechowywania naszego listu poleconego w placówke poczty polskiej o kolejne 7 dni. Łącznie więc na odebranie listu poleconego mamy aż 14 dni.


Dodatkowo Poczta Polska oferuje również przedłużenie tego okresu poprzez wykupienie usługi przechowania listu poleconego dłużej – o kolejne 14 dni. Takie przedłużenie przechowywania listu jest płatne, a ceny mieszczą się w przedziale od 0,50 zł za list do około 2,00 zł za paczkę poleconą.


Nie odebrałem listu poleconego po drugim awizo – gdzie jest mój list polecony? Jeśli otrzymałeś awizo, ponowne awizo i łącznie minęło już 14 dni, a jednak z jakiś względów nie odebrałeś swojego listu poleconego ze wskazanej placówki Poczty Polskiej – taki list niestety został zawrócony do nadawcy jako nieodebrany. Na tym rola poczty się skończyła – w celu otrzymania listu ponownie, musisz skontaktować się z jego nadawcą.