Woda ryżowa na włosy – co warto o niej wiedzieć?

Japonki już od wielu stuleci wykorzystują do pielęgnowania swoich długich włosów wodę ryżową. Dziś również w naszym kraju cieszy się ona dużą popularnością. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jak działa woda ryżowa na włosy i o czym pamiętać decydując się na skorzystanie z niej.

Woda ryżowa na włosy – co to jest?

Woda ryżowa jest mieszanką, która pozostaje, gdy zdecydowaliśmy się na ugotowanie lub namoczenie ryżu. Jest wykorzystywana zresztą nie tylko do włosów. Jej właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że możemy ją spotkać w składzie wielu kosmetyków, w tym pozwalających na skuteczną walkę z trądzikiem. Często wykorzystuje się ją również w charakterze tonika do skóry.
Gdy mówimy o jej wpływie na włosy, musimy podkreślić przede wszystkim to, że woda z ryżu przyczynia się do znaczącej poprawy ich gładkości. Sprawia również, że włosy stają się bez porównania bardziej lśniące. Jakby tego było mało, rosną szybciej, co jest szczególnie mile widziane wiosną i latem, gdy to właśnie fryzury z dłuższych włosów królują tak na pokazach mody, jak i na ulicach polskich miast. Regularne stosowanie wody ryżowej nie tylko oczyszcza włosy, ale również ułatwia ich rozczesywanie. Pozwala także na wzmocnienie ich pasm.

Woda ryżowa na włosy – jak ją przygotować?

Wśród wielu zalet wody ryżowej wymienia się również to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, którego przygotowanie nie jest trudnym zadaniem. Aby korzystać ze wszystkich jej właściwości należy sięgnąć po wodę i ryż przyjmując, że na jedną porcję ryżu należy użyć trzech porcji wody. Ryż powinien zostać dokładnie opłukany i odcedzony. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń. Potem możemy wymieszać go z wodą wykonując tę czynność aż do momentu, w którym dostrzeżemy, że woda jest już mętna. Oba składniki należy pozostawić na około 15 minut, a następnie – odcedzić ryż tak, aby woda została zachowana. Tu warto podkreślić, że na tym etapie nie nadaje się ona jeszcze do zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest więc przelanie jej do pojemnika, przykrycie go szmatką i pozostawienie go na jedną lub dwie doby w temperaturze pokojowej. Ostatnim etapem jest przelanie wody do butelki po szamponie. Gdy nie wykorzystujemy jej, powinna być przechowywana w lodówce. Maksymalny czas jej użycia wynosi siedem dni. Po tym okresie może już nie posiadać wszystkich właściwości prozdrowotnych.

Woda ryżowa na włosy – jak stosować?

Stosowanie wody ryżowej na włosy nie jest skomplikowane. Nie wymaga od nas przestrzegania harmonogramu. Nie musimy też trzymać się jednej pory dnia. Jeśli chcemy przekonać się o jej skuteczności, korzystajmy z niej po umyciu włosów. Można sięgać po nią po każdej kąpieli, nie jest to jednak konieczne. Przyjmuje się, że ten naturalny kosmetyk sprawdzi się najlepiej, jeśli częstotliwość jego stosowania dostosujemy do własnych potrzeb. Jedna z nielicznych zasad, jakich należy przestrzegać mówi o tym, że woda ryżowa powinna dostać się przede wszystkim na skórę głowy. Efekt można wzmocnić decydując się na przeprowadzenie delikatnego masażu.