Jakie zwierzę domowe przy małych dzieciach?

Każde dziecko prędzej czy później poprosi swoich rodziców o zwierzątko. Niestety każdy wie, że posiadanie zwierzęcia domowego to dodatkowy obowiązek, dlatego warto dobrze się zastanowić i rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Zwierzę domowe przy małych dzieciach to również wiele obaw, czy pupil nie zachowa się agresywnie w stosunku do kilkulatka oraz czy małe dziecko podoła opiece nad psem, kotem bądź chomikiem.


Na początek warto kupić dziecku złotą rybkę. Jest to zwierze najmniej wymagające, a opieka nad nim nie wymaga trudu i wysiłku. Karmienie rybki to idealne zadanie dla kilkulatka. Karma znajduje się w specjalnym pojemniczku, z którego codziennie należy wsypać do wody odpowiednią ilość. Pokarm dla rybek jest dość tani, za opakowanie należy zapłacić zaledwie kilka złotych.


Za rybkę w sklepie zoologicznym należy zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od wybranego gatunku.
Akwarium jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu może stać na biurku lub na komodzie w dziecięcym pokoju. Maluch z pewnością poczuje się bezpieczniej mając nieopodal ukochane zwierzątko.


Opiekunowie dziecka z kolei powinni pamiętać o regularnej wymianie wody w akwarium, aby zapobiec pojawieniu się nieestetycznego osadu i przykrego zapachu w mieszkaniu.


Niestety rybki żyją dość krótko, co może negatywnie odbić się na psychice dziecka. Maluch bardzo przeżyje rozłąkę z ukochanym zwierzątkiem, dlatego kupno rybki powinno być bardzo dobrze przemyślane.


Gdy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne warto zastanowić się nad przygarnięciem psa bądź kota. Szczeniak to niezbyt dobry pomysł, gdyż wiele czasu i energii należy poświęcić wychowaniu psiego dziecka. Doskonałym rozwiązaniem jest adopcja kilkuletniego, dojrzałego psa z pobliskiego schroniska. Pracownicy schroniska zazwyczaj bardzo dobrze znają charakter każdego zwierzęcia i potrafią doradzić zainteresowanym osobom.


Większość placówek przed adopcją zaprasza zainteresowanych przyszłych opiekunów na wizyty adaptacyjne, podczas których psiaka można zabrać na krótki spacer. Jest to świetny sposób aby zaobserwować stosunek dziecka do zwierzęcia.


Psy i koty ze schroniska posiadają książeczkę zdrowia, są pod stałą opieką lekarza weterynarii i posiadają wszelkie niezbędne szczepienia.


Większość zwierząt jest również wykastrowana i wysterylizowana co jest ogromnym udogodnieniem dla przyszłych opiekunów.
Spacery z psem pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną całej rodziny.