Jak napisać odwołanie?

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się pisaniem odwołań. Okazuje się bowiem, że prowadzenie biznesu to nie tylko konkurowanie na rynku, ale również, a może przede wszystkim walka z armią wrogich urzędników. Stałym punktem tej gry jest pisanie odwołań.

Jeśli odpowiednio opanujesz tę umiejętność, być może unikniesz wielu domiarów, konfiskat majątku i pozbawienia praw cywilnych, a często również więzienia. To wiedzą, którą dostarczamy ci bezpłatnie. Z wdzięczności za to, że jesteś naszym wiernym czytelnikiem.


Biznesmen w swojej działalności pragnąc działać jak najefektywniej, bardzo często zapomina o pewnych formalnościach.

 1. Odpowiednie dać rzeczy słowo
  Język powinien być formalny, ale jednocześnie skromny i wyrażający uniżenie wobec urzędnika. Bardzo często zdarza się bowiem, że nasze odwołanie będzie opiniował ten sam urzędnik, który wydał nieprzychylną decyzję. Pamiętaj! Zadbaj o to, aby styl był jak najbardziej bezosobowy a treść jak najbardziej pozbawiona konkretów. Tylko w ten sposób pokażesz, że jesteś swój, że znasz obyczaje, że nie jesteś nowicjuszem. Dzięki temu być może ktoś spojrzy na Ciebie przychylniejszym okiem i odstąpi od zamiaru zrujnowania Twojej firmy.
 2. Sposób argumentacji
  Podkreślanie swoich racji i wytykanie błędów. Tego należy unikać przede wszystkim. Bo nie ten ma rację kto ma rację, lecz ten kto ma pieczątkę.
 3. Numery paragrafów i artykułów
  To punkt obowiązkowy i najważniejszy element. Żadne pismo urzędowe nie będzie bez nich kompletne. To one stanowią jego esencję. Bez paragrafów twoje pismo będzie jak dynastia bez Alexis, jak Polak bez kompleksów, jak kawa bez kofeiny.
  4.Kompozycja

Jeśli paragrafy są elementem decydującym to kompozycja wizualna jest warunkiem koniecznym. Zatem jak napisać odwołanie? Umieszczając wszelkie niezbędne nagłówki, stopki, marginesy i adresatów. Bez tego twoje odwołanie trafi prosto do kosza jako kawałek całkowicie zbędnej makulatury i po recyklingu zakończy swój żywot jako papier toaletowy z dyskontu tudzież arkusz ręcznika papierowego.


Podsumowanie


Widać wyraźnie, że pisanie odwołania to kawał ciężkiej roboty. I może to być rodzaj wysiłku zupełnie niespodziewany dla kogoś kto chciał budować w swoim garażu prototypy samolotów, projektować kolekcje mody lub po prostu wypiekać pyszny chlebek. Ale w naszych warunkach, jest to wysiłek niezbędny. Tam, gdzie rządzi biurokracja tam najbardziej decydującym o sukcesie talentem staje się umiejętność radzenia sobie z nią. Jak napisać odwołanie? Tak, aby zostało uwzględnione!