Hodowanie papug – wyposażenie klatki, żywienie, opieka.

Papugi domowe, to zwierzęta wymagające sporego poświęcenia oraz sprecyzowanej opieki. Posiadanie tego kolorowego ptaka powinno być zatem przemyślane i świadomie zorganizowane. Kupno i hodowanie papugi należy uprzednio skonsultować ze specjalistą, który przedstawi całą paletę zalet i wad, jak również aspektów przygotowawczych. Opieka nad zwierzęciem wymaga od hodowcy przygotowania miejsca oraz stworzenia papudze komfortowych i bezpiecznych warunków do życia.

W zależności od rodzaju i wielkości pupila ważnym jest dobranie odpowiedniej klatki i jej wyposażenia. Klatka powinna być trwała, jasna, przestrzenna. Jej wnętrze wyposażone w gałęzie, uchwyty, zabawki, poidełka, haczyki na pożywienie oraz inne gadżety. Wiele z ptaków potrafi samemu o siebie zadbać, jednak trzeba dać mu ku temu odpowiednie warunki.


Kolejnym ważnym aspektem jest karmienie i wyżywienie zwierzaka. Jedną i najważniejsza zasadą jest stworzenie papużce różnorodności. Głównymi artykułami spożywczymi dla ptaków są ziarna z dużą zawartością prosa. Dodatkowo, małe papugi spożywają nasiona słonecznika, kukurydze, owies czy nasiona traw. Ptaki te chętnie również zjedzą warzywa i owoce takie jak pomidor, marchewkę, jabłko, sałatę, gruszkę czy czereśnie. Aby prawidłowo zadbać o odżywianie i dietę zwierząt, hodowcy dostarczają swoim pupilom wiele różnorakich, naturalnych suplementów i odżywek.


Samo pielęgnowanie, żywienie i doglądanie papugi nie wystarczy. Aby ptaki były zdrowe, piękne i bezpieczne należy zadbać również o opiekę weterynaryjną. Wizyty te powinny odbywać się raz na jakiś czas, a lekarz specjalista powinien sprawdzać pazurki oraz dziubek papugi. Jeśli istnieje taka konieczność, należy obciąć nadmiar struktur lub pielęgnować upierzenie czy skórę.


Papugi to zwierzęta, które ciężko oswoić. Hodowanie papugi wymaga więc od właściciela poświęcenia czasu zwierzakowi oraz wielkiej odpowiedzialności. Nie należy pozostawiać otwartych okien i drzwi, gdyż ciekawość papugi może podprowadzić do jej ucieczki. Ptaki te jednocześnie są bardzo towarzyskie i wymagają mniejszej opieki i poświęcenia czasu niż popularne pupile domowe. Ptaki te są odpowiednim wyborem dla osób pracujących i zabieganych. Zwierzaki te potrafią być bardzo mile, przyjacielskie i zabawne.


Oswojona papuga, która posiada zaufanie do swojego pana pozwala sobie na wiele. Hitem ostatnich lat jest zakładanie ptaszkom szelek, dzięki którym możliwy jest wspólny spacer pośród drzew. Gadżet ten sprawdza się zarówno w hodowli papug dużych, jak i małych przyjaciół człowieka.