Jak rozpocząć własną działalność?

Założenie swojej działalności i zdobycie pozycji na rynku to ogromne wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Osoby, które zdecydowały się na założenie własnej firmy na samym początku powinny stworzyć szczegółowy plan i ściśle się go trzymać.

Dobrym pomysłem jest udanie się na konsultację do doradcy zawodowego.

Wiele przydatnych informacji znaleźć można w internecie. W okno wyszukiwarki wystarczy wpisać krótkie i konkretne hasło, na przykład Własna firma – pierwsze kroki bądź jak stworzyć skuteczny biznes plan. W wynikach wyszukiwania pojawi się wiele przydatnych artykułów, które opracowane zostały przez znanych specjalistów.

W pierwszym kroku warto przeprowadzić analizę rynku. Takie badanie w krótkim czasie pozwoli dokładnie ocenić na jakie usługi bądź produkty na lokalnym rynku jest największe zapotrzebowanie.

Gdy przyszły przedsiębiorca wie, jaki będzie profil jego firmy można przejść do rejestracji własnej działalności gospodarczej w odpowiednich urzędach.

W dzisiejszych czasach większość formalności można uzupełnić przez internet bez wychodzenia z domu, co jest ogromnym udogodnieniem. Przede wszystkim należy wypełnić specjalny formularz na portalu CEIDG. Po kilku dniach właściciel firmy otrzyma indywidualny numer REGON. We wniosku należy podać szczegółowe dane właściciela firmy, zakres działalności oraz dane osoby, która zajmuje się księgowością.

Umowę z biurem księgowym dobrze jest podpisać przed założeniem firmy. Specjalista udzieli wielu cennych wskazówek, które ułatwią start biznesu.

Konieczne dokumenty należy złożyć także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędzie Skarbowym. Do ubezpieczenia zdrowotnego można dopisać także członka najbliższej rodziny, aby tego dokonać wystarczy wypełnić odpowiedni druk.

Gdy wszystkie formalności zostały załatwione warto zdecydować się również na kupno firmowej pieczątki. Taki gadżet nie jest obowiązkowy, jednak znacząco ułatwia wiele spraw, na przykład wystawianie faktur bądź sporządzanie umów. Na pieczątce wystarczy umieścić dane właściciela firmy, numer REGON, numer telefonu do firmy oraz dokładny adres.

Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na znacząco obniżone składki ZUS przez kilka pierwszych miesięcy działalności. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i znacząco ułatwia start firmy.

Nie można zapominać również o stronie internetowej własnej firmy, gdyż dzięki temu wiele potencjalnych klientów bardzo szybko zapozna się z ofertą firmy. Warto zdecydować się także na różne formy reklamy, które ułatwią zdobycie klientów.