Życie po śmierci bliskiej osoby – jak sobie z tym poradzić

Rodzice są dla nas najważniejszymi osobami. Znają nas jak własną kieszeń, żyjemy z nimi od urodzenia do dorosłego życia. Śmierć rodzica to bardzo smutne wydarzenie. Wiele osób nie potrafi sobie poradzić ze stratą. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak wygląda życie po śmierci bliskiej osoby.

Co zrobić po śmierci rodzica – formalności

Oczywiste jest, że śmierć rodzica jest bardzo trudnym przeżyciem. Była to osoba, z którą tak naprawdę spędziliśmy całe swoje dotychczasowe życie. Ciężko jest żyć z myślą, że już nigdy jej nie zobaczymy. Jednakże tuż po śmierci trzeba wykonać kilka kroków, które przeprowadzą nas przez wszystkie formalności. Po pierwsze ważne jest aby wystawić kartę zgonu. Wykonuje ją lekarz, który musi stwierdzić zgon. Jeżeli nastąpiło to z domu, musimy zadzwonić do szpitala bądź przychodni. W przypadku śmierci w szpitalu lub przy wypadku – nie ma takiej potrzeby. Następnym punktem jest akt zgonu – w tym celu musimy poinformować Urząd Stanu Cywilnego. Mogą to zrobić dzieci bądź też najbliższa rodzina. Kolejną formalnością jest urlop okolicznościowy – korzystać możemy z niego w kilku przypadkach. Dwa dni wolnego przysługują małżonkom, dzieciom, rodzicom, ojczymowi lub macosze. Jeden dzień urlopu możemy mieć, gdy umrze nasze rodzeństwo, babcia, dziadek lub inna osoba, która była na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Po uroczystościach pogrzebowych warto ubiegać się między innymi o spadek, rentę wyrównawczą bądź rentę rodzinną.

Zgłoszenie śmierci do ZUS-u

Tak naprawdę zgłoszenie śmierci do ZUS-u ma jeden cel – otrzymanie zasiłku pogrzebowego. Jest jednorazowy i przysługuje najbliższej rodzinie: małżonkowi, rodzicom, dzieciom. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych – jest od niezależny, zawsze wynosi tyle samo. Warto zaznaczyć, że współczesne ceny nie pozwalają na pełne pokrycie kosztów. Jednakże jesteśmy w stanie skorzystać z usług, które ograniczą nasze wydatki. Jeżeli szukasz pomocy w organizacji uroczystości pogrzebowej, to warto odwiedzić stronę edenpogrzeby.pl/. Eden Pogrzeby pomogą ci we wszelkich formalnościach, z szczególności gdy strata będzie dla nas zbyt bolesna i nie jesteśmy w stanie skupić się na organizacji pogrzebu.

Życie po śmierci bliskiej osoby – czy terapia jest potrzebna?

Wiele osób po stracie najbliższej nie potrafi sobie poradzić. Życie po śmierci bliskiej osoby często nie jest kolorowe. Tęsknota za rodzicami czy też innymi członkami rodziny może prowadzić do stanów lękowych, ataków paniki bądź też stanów depresyjnych. Jeżeli widzimy u siebie bądź bliskiej osoby objawy, które mogą wskazywać na depresję, warto zwrócić się o pomoc do psychologa bądź w cięższych przypadkach – do psychiatry. Terapia jest bardzo pomocna dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Przed wybraniem psychologa warto znaleźć osobę, która ma doświadczenie w tym temacie. Warto zaznaczyć, że spotkania teraupeutycznie nie są niczym złym, nie należy się tego wstydzić.